
Jegyei
A közép fakopáncs (Dendrocoptes medius) a madarak (Aves) osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, ezen belül a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj.
Ez a fakopáncs, korábban a Leiopicus madárnembe volt besorolva, Leiopicus medius név alatt.
Testhossza 20-22 centiméter, szárnyfesztávolsága 33-34 centiméter, testtömege 50-80 gramm. Feje teteje vörös, nyaka és háta fekete, nincsenek fehér foltok a nyakán és a fején, mint a nagy fakopáncsnak.
Elterjedése
A közép fakopáncs Európában a Pireneusi-félszigetről és a Brit-szigetekről hiányzik, Skandináviában csak délen, foltszerűen költ. Kelet felé a Fekete-tengerig terjed. Ázsiában Törökország, a Kaukázus és az iráni Zagrosz hegység tartozik költőterületébe.
Fészkelőhelye
A közép fakopáncs a zárt és ligetes erdők fészkelője. Elsősorban lomberdőkben költ. Különösen a tölgyesekhez vonzódik, de a nagyobb ártéri erdők őshonos fafajokból álló részeinek is jellemző harkálya.
Szaporodása
A közép fakopáncs évente egyszer költ. Április végén, május elején teljes a fészekalja. Tél végétől mind gyakrabban hallatja a hangját, és száraz ágon dobol. Korai násztevékenységük ellenére csak később, március végén, április elején kezdenek párba állni. Revírtartó faj.
Fészekodúját, amelynek készítésében a hím és a nőstény is részt vesz, a domb- és hegyvidéken elsősorban tölgy-, kisebbrészt hársfába, az ártéri erdőkben pedig fűzfába vájja. Az odút szinte kizárólag belülről korhadó fába vési.
Ritkán 7, esetleg 8 tojását az odúban maradt forgácsra rakja. Mindkét szülő kotlik, viszonylag rövid ideig, 12-14 napig. A fiókákat is közösen etetik. Az utódok 20-21 napos korukban hagyják el az odút. A szülők ezután még rövid ideig etetik őket.
Táplálkozása
A nagy fakopáncsénál gyengébb felépítésű csőre, és élőhelye alapján feltételezhető, hogy nem annyira a fa belsejéből, mint inkább a kéregrepedésekből és a pudvás fa forgácsolásával jut táplálékához. A téli kis araszolólepke hernyójának gradációs esztendeiben, költési időben a lomb között szedi e hernyókat, és fiókáit zömmel ezzel táplálja. A közép fakopáncs más esztendőkben – szintén a fiókanevelés idején – korhadt tuskókon és kidőlt fatörzseken a földön is megfigyelhető. A költési időn kívül azonban elsősorban a korona vékonyabb ágain keresi táplálékát.
Vonulása
Állandó madár, télen élőhelyén kóborol – gyakran látni vegyes cinegecsapatokban is, de az erdőt még ezekkel sem hagyja el.
Képek
Videó a közép fakopáncsról:
Hang a közép fakopáncsról:
Nézd meg ezeket a madarakat, cikkeket is!