Elterjedés
A tengelic Európa mediterrán és mérsékelt övében, valamint Délnyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában költ.
Hazánk sík és dombvidékein általánosan elterjedt faj.
Fészkelőhely
A tengelic zárt erdőket kerüli. Fészkét inkább parkokba, útszéli fa-sorokba, gyümölcsösökbe, kertekbe rakja. Erdőben mindig a szélső fák valamelyikén vagy a nagyobb erdei tisztások mentén költ. Kultúrakövető faj, előszeretettel telepszik meg városok, falvak útszéli fáin.
Költési idő
A tengelic május elejétől július végéig általában kétszer költ, de előfordul harmadszori fészkelése is. Ilyenkor a fiókák etetése augusztus elejéig is el-húzódhat.
Állománynagyság
Általános elterjedése miatt országos állományát nem lehet meghatározni. Legány szerint a Tisza menti kubikerdők, valamint az elegyes ártéri erdők 1 ha-ján 1-1 pár fészkelt.
Vonulás
A tengelic állandó madár. A közép-európai, így a hazai állomány egy része is észak-déli irányban kóborol.
A gyűrűzési adatok szerint a Magyarországon fészkelők egy része a Balkán-félszigetre húzódik télen. Főleg Jugoszláviában és Görögországban telelnek. Az állomány kisebb része vonul csak Olaszországba. Ugyanakkor hozzánk a tőlünk északra levő területekről – Lengyelországból, a régi Csehszlovákiából, illetve a volt NDK-ból – érkeznek kisebb-nagyobb telelő csapatok.
Védelem
Országos állománya nem veszélyeztetett. A még röpképtelen fiókák közül, különösen a városi kertekben, sokat elpusztítanak a házimacskák.
Még több információ, képek, videó és hang a tengelicről ITT!