
Jegyei
A molnárfecske (Delichon urbicum) a madarak (Aves) osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a fecskefélék (Hirundinidae) családjába tartozó faj.
A testhossza 13 centiméter, szárnyfesztávolsága 26-29 centiméter és testtömege 13-23 gramm. A hím és a tojó hasonlít egymáshoz, mindkettőnek kékesen fénylő fekete a háta, míg begyük és hasuk fehér, a fiatalok pedig barnás-feketék. Lába fehér tollakkal borított.
Elterjedése
A molnárfecske Európában általános elterjedésű, keleten Északkelet-Szibériáig, illetve Japánig terjed. Fészkel Északnyugat-Afrikában és Kis-Ázsiában is.
Hazánkban mindenütt megtalálható, bár elterjedése egyenetlenebb, mint a füstifecskéé. A füstifecskénél nagyobb mértékben urbanizálódott.
Keve két új jelenségre hívja fel a figyelmet elterjedésével kapcsolatban. Egyik a panelházak fészkelési lehetőségei, másik a balatoni neon-világítótestek elfoglalása.
Fészkelőhelye
A molnárfecske fészkét falun és városon egyaránt épületek külső felületein építi. Ritkán sziklafalon is ráakadhatunk telepére. Mind a városban, mind a falun végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a talajhoz közeli részeket jobban kedveli, de magasan is megtelepszik (pl.: a budapesti Műegyetem épületén). Albert Szegeden 1372 fészek tájolását a következőnek találta: D 27%, K 39%, Ny 12%, É 22% (uralkodó szélirány nyugati).
Faragó egy nyugat-magyarországi település (Újkér) 42 molnárfecske fészkét átlagosan 345 cm magasan találta. Ezek 48%-a tornác plafonján, 26%-a lépcsőbejárat plafonján, 19%-a eresz alatt, 7%-a ablakmélyedésben épült .
Budapest X. kerületében végzett vizsgálata során a fészkek túlnyomó többségét (94%) szalagházon találta. Érdekes volt, hogy a molnárfecskék zöme (86%) világos házfalakon rakta fészkét.
Szaporodása
A molnárfecske hazánkban általában kétszer költ. Az első költés ideje május végére, júniusra, a második pedig jú-liusra, augusztus elejére esik. Elhúzódó fészkelése többször előfordul.
Sárból készült fészke ne-gyedgömb alakú. Felül mindig az aljzat kiugrása fedi, ezért csak egy kis nyíláson juthat ki-be a madár. Ez a zártság teszi lehetővé, hogy szabadabb helyeken fészkeljen.
A tojások száma 2-5 (7) (70 újkéri fészekaljból 43 négyes, 13 ötös, 12 hármas és 2 kettes volt). A tojásokat naponként rakja, a kotlás 14-15 napig tart és az utolsó tojás lerakása után kezdődik. A fiókanevelés ideje mintegy 21 nap. A két költés közti időszak 2-6 hét (átlag 3,7 hét). Az első és a második költés produkciója is 3,80 fióka/pár volt.
Táplálkozása
A molnárfecske elterjedése, megtelepülése és táplálkozása nem függ az állattartástól, mégis hasonló a táplálék-összetétele, mint a füstifecskéé. Főleg magasan vadászik. Főként legyeket, bögölyöket, szúnyogféléket és más kétszárnyúakat fogyaszt.
Vonulása
A molnárfecske április elején érkezik és augusztus végén, szeptember elején távozik. Az őszi vonulás előtt nagy csapatokban gyülekezik.
A telet Afrikában, a Szaharától délre eső területen tölti. A hazánkon átvonuló gyűrűzött egyedek a volt NSZK-tól Máltáig kísérhetők nyomon, messzebbről hazai adat még nincs.
Képek
Videó a füstifecskéről:
Hang a füstifecskéről:
Nézd meg ezeket a madarakat, cikkeket is!