
Jegyei
A fekete harkály (Dryocopus martius) a madarak (Aves) osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, ezen belül a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj.
Testhossza 45-57 centiméter, szárnyfesztávolsága 64-68 centiméter, testtömege 250-300 gramm. Feje teteje vörös, tollruhája fekete. Csőre és szemgyűrűje halványsárga, nyaka karcsú.
Elterjedése
A fekete harkály csaknem egész Európában, Szibériában és Ázsia északibb részein Japánig költ. Nyugat-Európából sok helyen hiányzik. Angliában egyáltalán nem, Franciaországnak csak a keleti, a Pireneusi-félszigetnek csak az északi részén fészkel néhány helyen. Az Appennini-félszigetnek csak a legdélibb részén fordul elő.
Fészkelőhelye
A fekete harkály hazánkban az utóbbi 10 év megfigyelései szerint általánossá vált, elsősorban a középhegységek bükköseiben, de a tölgyesekben is. Költ a folyóárterekben, az alföldi erdőkben, sőt újabban a telepített nemes nyárasokban is.
Szaporodása
A fekete harkály évente egyszer költ. Az évenkénti tojásrakás ideje április közepe és május eleje között változik. Varga F. az eddig legkorábbi, még készülő odúját, 1974. március 31-én, a legkésőbbit, tollas fiókákkal, 1975. június 4-én találta a Medves-hegységben.
Ovális bejárati nyílású odúját márciusban kezdi készíteni. Az odú vésése két-három hétig is eltart. Bejárati nyílása a talajtól 4-18 m-re található, mélysége 50-80 cm. Kiszáradt fákban is készít odút, de a belülről korhadó élő fákban jóval gyakrabban fészkel. Korábbi évekből származó odúját ritkán használja fel új költésre, ezekben inkább csak éjszakázik. Különös viselkedése, hogy a földig lyukas belsejű fákon néha 3-4 bejárati nyílást is készít 1-2 m-es távolságokra egymástól, az ilyen fákban azonban nem költ.
4-5 tojását a vésésből visszamaradt faforgácstörmelékre rakja. A 17-19 napig tartó kotlásban mindkét szülő részt vesz. A fészekben levő fiókák, ellentétben a többi harkályféléivel, teljesen csendben vannak, amíg az öregek élelemért járnak.
A fiókák kb. 25-30 nap múlva hagyják el az odút, a szülők még két hétig etetik őket. Ezután elkóborolnak.
Táplálkozása
A fekete harkály fő táplálékát fában élő nagyobb testű hangyák, korhadt fákban, tönkökben élő lárvák, pajorok és különféle keményebb testű rovarok (szarvasbogár, cincér, orrszarvú bogár stb.) képezik, amelyeket a fatörzsön, de a talajon is zsákmányol.
Vonulása
Állandó madár, költőterületéről nem távolodik el. A fiatalok távolabbi erdőrészeket keresnek fel, és költésre is ott maradnak.