Miért kell madáretető?
Tudtad hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra? Számos madárfaj itthon marad. Az etetés könnyebbséget és biztonságot jelenthet a környék madarainak, hogy átvészeljék a hideg időszakot, de csak akkor, ha az etetést folyamatosan, egész télen végzed.
A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbahagyod az eleség pótlását, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.
Mivel etesd a madarakat a madáretetőkön?
Az olajos magvak napraforgó, köles, dió és állati zsiradékok/ szalonna, faggyú/mellett gyümölccsel, elsősorban almával is etetheted őket. Ezeket lehetőleg szúrd fel bokrok és fák ágcsonkjaira.
Madáretetőket lehet készen vásárolni, de egy kis kézügyességgel magad készíthetsz.
Panelházak erkélyén alkalmazható az egyszerű etetőtálca, ami sekély faládától műanyag virágalátétig bármi lehet, a lényeg az, hogy a tálca aljára fúrj néhány 2-3 mm átmérőjű lyukat, ahol a hólé és az esővíz kifolyhat belőle. A függeszthető etetők is igen sokfélék lehetnek a szépen kidolgozott fa házikótól, a fémhálóból vagy műanyagból készült gyári önetetőkön át a kreatív kézimunkával készülő lopótök és rögtönzött etetőkig. Ezek mellett az alaptípusok mellett számos különleges alakú és feltöltésű etetőt, itatót és madárodút is készíthetsz egy kis fantáziával.
Madáretető típusok
- Szalmatetős madáretető

2. Madáretető Dúc, Négyállásos Önetetővel

3. Madáretető “rönkház” -állvánnyal

4. Madáretető Dúc Nagy, Önetetővel

5. Madáretető Nyeregtetős

6. Madáretető önetetővel

7. Madáretető Dúc Kicsi, Önetetővel

Nézd meg ezeket a cikkeket, madarakat is!