
Jegyei
Az erdei pityer (Anthus trivialis) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a billegetőfélék (Motacillidae) családjába tartozó faj.
Testhossza 15 centiméter, szárnyafesztávolsága 25-27 centiméter, testtömege 18-29 gramm. Alapszíne sötétbarna, hosszanti foltokkal pettyezett, tompa rozsdasárga foltokkal.
Elterjedése
Az erdei pityer csaknem egész Európában, továbbá Szibériában és Közép-Ázsiában költ.
Földrészünkön Izlandon, Írországban, Korzikában, Szardínián és Szicíliában az Adriai-tenger partvidékén, valamint a Balkán-félsziget déli részén fészkel. A Pireneusi-félszigetnek csak az északi részén, az Appennini-félszigetnek az északi és a legdélibb részén.
Fészkelőhelye
Az erdei pityer leginkább a nyílt, bokros oldalakat kedveli, a mezőgazdasági terület pereméig, illetve az erdők határáig. Zárt erdőben sohasem fészkel. Erdei vágásterületeken rendszerint megjelenik, leginkább a még lábon álló ritkás erdő és az irtott terület határán. Ilyen biotópban Galyatető közelében 900 m-es tengerszint feletti magasságban is előfordult. A sík vidéken művelt területekkel, körülvett kis erdőfolton, facsoportban, erdősávban is költ. A 15-20 éves kort elért telepített nyárasokban is megtelepszik.
Szaporodása
Az erdei pityer évente kétszer költ. Az első május első felére, a második június közepére esik. A költések ideje eltolódhat, ha az időjárás kedvezőtlen. Az e két időszak közötti fészkelések eléggé rendszertelenek, így május és június hónapban minden időben lehet találni frissen rakott tojásos fészekaljakat.
Fészkét a talajra építi, kis mélyedésbe, halmocskák, mély utak, árkok oldalába, máskor a vastag avarba, de mindig fűcsomó vagy más növény takarásában. Egyetlen rendellenes fészkelést ismerünk, amikor egy tölgycserjére rakta fészkét kb. 1,2 m magasan [209]. Építőanyagként száraz fű- és gyökérszálakat, a fészek béleléséhez pedig finom szőrszálakat használ.
Az erdei pityer tojó leggyakrabban 5 tojást rak. Nemritkán előfordul azonban 4 és 6 tojásos fészekalj is, azonos gyakorisággal. A tojó valószínűleg egyedül kotlik, 13-14 napig. A fiókák nevelésében mindkét szülő részt vesz. A fiatalok 12-14 nap múlva hagyják el a fészket. Kirepülés után a szülők további 10-15 napig etetik őket.
Táplálkozása
Az erdei pityer táplálékát főképpen a talajon, a fűben, avarban keresgéli. Majdnem kizárólag rovarevő, hernyók, legyek, szúnyogok, szöcskék képezik fő táplálékát, esetenként pókot, apró csigát is zsákmányol. Fiókáit is főleg rovarokkal eteti. Néha apró magvakat fogyaszt (pl.: kölest, mákot és valószínűleg gyommagvakat is).