
Jegyei
A kormos légykapó (Ficedula hypoleuca) a madarak osztályának a verébalakúak (Passeriformes) rendjéhez és a légykapófélék (Muscicapidae) családjához tartozó faj.
Testhossza 13 centiméter, szárnyfesztávolság 21-24 centiméter, testtömeg 10-15 gramm. A hím fekete és fehér színű, a tojó szürkésbarna, fehér szárnytükörrel. A fiatalok barnás színűek.
Elterjedése
A kormos légykapó földrészünkön Olaszország és a Balkán-félsziget nagy részét, valamint Skandinávia legészakibb vidékeit leszámítva mindenütt költ. Északnyugat-Afrika egyes területein és Nyugat-Szibériában is fészkel. Magyarország a faj eurázsiai elterjedési területének déli határa mentén fekszik.
Hazánkban csak igen szórványosan és egyes években észlelték fészkelését, bár az utóbbi időben egyszerre több helyen is költött.
Fészkelőhelye
A kormos légykapó hegy- és dombvidéki erdők madara. Élőhelye változatos. Kőszegen a Széchenyi téren városi környezetben fészkelt. A Soproni-hegységben kocsánytalan tölggyel, bükkel, hegyi juharral elegyes 80 éves lucfenyvesben költött. Vas és Zala megyében elsősorban fészekodúkban gazdag, idős gyertyános-tölgyesekben, néha gyertyános-bükkösben és tiszta bükkösben, valamint ezek határterületein fordul elő. Sárváron Barbácsy Z. mezei juharral elegyes tölgy-kőris ligeterdőben találta.
Szaporodása
A kormos légykapó évente egyszer költ. Alkalomszerű költései időben nem egységesek. A párok egy részénél május közepére teljes a fészekalj, és június közepén repülnek ki a fiókák. Június 8-án találtak legkésőbb tojásokat.
A költőterületet és az odút a hím választja, a fészket a tojó építi. Kikorhadt ágcsonkban, üres harkályodúban és mesterséges fészekodúban költ. Barbácsy Z. gyertyán-, bükk- és tölgyfában észlelt hím által kiszemelt odút. Két száradó bükkfában levő lakott fészkét 4,9 és 7,5 m magasságban találta. (Az egyik röpnyílásának mérete: 31 x 39 mm volt.) A Soproni-hegységben 4 m magasságban luctörzsre erősített B típusú eternit odúban költött. A fészek legtöbbször 4-8 nap alatt készül el.
A tojásszám 4-8 között mozog, legtöbbször 6-7. Két vizsgált hazai fészekalj 5, illetve 6 tojásból állt. A tojó kotlik, a hím időnként az odúban vagy a környező ágakon eteti. A kotlás megkezdésétől a hím egyre ritkábban énekel, csendesen mozog a közeli lombkoronában.
A kormos légykapó fiókák leggyakrabban 12-14 nap elteltével kelnek ki. Mindkét szülő táplálja őket. Barbácsy Z. kirepülés előtt álló fiókáknál 1,7 perces átlagos etetési gyakoriságot figyelt meg. Röpképességüket általában a 16-18. napon érik el. Ezután a család a magas lombkoronába húzódik, és csendes, rejtett életmódot folytat. Az irodalomból ismert kormos légykapó hím és örvös légykapó tojó eredményes költése is. Ezt a tényt a hazai fészkelésekkor is figyelembe kell venni.
Táplálkozása
Két tavaszi vonuló kormos légykapó példány gyomortartalmában Csiki feketehasú ganéjtúró bogarat, nádi félbödét, tízpettyes katicabogarat, hangyákat, háziméhet, egy-egy pattanóbogár-, futóbogár- és vastagcombú-fémfürkész-fajt, valamint két-két hernyót talált.
Képek
Videó a kormos légykapóról:
Hang a kormos légykapóról:
Nézd meg ezeket a madarakat, cikkeket is!