
Jegyei
A kerceréce (Bucephala clangula) a lúdalakúak rendjébe, ezen belül a récefélék (Anatidae) családjába tartozó faj. Testhossza 42-50 cm, a szárnyfesztávolsága 65-80 cm, testtömege 650-1200 gramm. A tojó kisebb mint a hím. A gácsér nászruhája fekete és fehér, a fejtető tollai üstökszerűen megnyúltak. Csőre mögött egy jellegzetes fehér folt látható. A tojó világosabb színezetű.
Élőhelye
A kerce réce Kanadán, az Amerikai Egyesült Államok északi részén, Skandinávián keresztül, Oroszország északi részéig megtalálható, de szigetszerűen előfordul a szárazföld tavainál is. Rövidtávú vonuló. A kerceréce hazánkban rendszeres téli vendég. Magyarországi fészkelését először 2002-ben bizonyították, amikor Sajóörös határában figyeltek meg egy fiókáit vezető tojót.
Szaporodása
A kerceréce odúlakó, fák üregeiben és lehetőleg víz közelében fészkel, de néha a parttól 1,5 km-re tud csak megtelepedni. Bepréseli magát a fekete harkály 9 cm átmérőjű odújána is, de nem telepszik meg olyan üregben, ahol a bejárat átmérője több mint 25 cm. A fészekalj 6-11 tojásból áll, melyen 30 napig kotlik. A fiókák 60 nap múlva válnak csak önállókká.
Tápláléka
A kerceréce tápláléka főként állati eredetű, rovarokkal és azok lárváival, puhatestűekkel és rákokkal táplálkozik. Táplálékát, akár 8 méteres mélységben, kövek alatt keresgéli és többnyire 30 másodpercig marad odalent. A hazánkban telelő kercerécék főként vándorkagylókat esznek.